+420 777 077 930

Ocel v architektuře: Tokyu Toyoko Line Shibuya Station

Představujeme Vám vybrané světové architektonické památky. Od průmyslových budov, přes veřejné stavby po soukromé vily. Spojujícím prvkem představených staveb bude ocel a další hutní materiály. Inspirujte se světovou architekturou.

Tokyu Toyoko Line Shibuya Station

První vybranou stavbou, u které bylo při navrhování designu interiéru využito oceli, je stanice metra v Tokyu - Tokyu Toyoko Line Shibuya Station. Byla navržena architektem Tadao Ando v roce 2005 a její stavba trvala tři roky. 

Ocelová konstrukce zábradlí

Image 2

Výsledkem je "podzemní loď plující pod povrchem." Stanice má oválný tvar vejce. Představit si ji můžete jako podzemní moderní krajinu. Netradičním prvkem je přirozený ventilační systém. Ovál táhnoucí se po celé šíři je vyroben ze zesíleného sklovláknobetonu. Použití ocelových nerezových prvků můžete vidět na zábradlích a dalších designových doplňcích v interiéru stanice.

Ventilační systém stanice

Image 3

Stanice Shibuya, na které se kromě architekta Anda podíleli i další designéři, denně přepraví kolem 3 miliónů pasažerů!

 foto: Mitsuo Matsuoka, zdroj: JODIDIO, Philip. Green architecture now!: Grüne Architektur heute! = L'architecture verte d'aujourd'hui!. Köln: Taschen, c2009, text: redakce

Tokyu Toyoko Line Shibuya Station

Image 4 Image 1

Architekt Tadao ANDO (1941)

Image 5
Země Japonsko
Město Tokyo (čtvrť Shibuya-ku)
Výstavba 2005 - 2008
Plocha 27 725 m2
Klient Tokyu Corporation
Cena nezveřejněna

HUTNÍ MATERIÁLY | E-SHOP

Image 6

  • Související články
  • Související produkty
28.06.2016
Dalším projektem, při jehož stavbě bylo využito hutních materiálů jako např. ocelových nosníků, je kancelářský komplex Westraven v Utrechtu. V roce 2009 za ni získali její autoři ze studia Capezed ocenění za nejlepší holandskou stavbu roku.
Celý článek
12.04.2016
Jekl / jäkl vyjadřuje profesní název pro železo ve tvaru obdélníkového nebo čtvercového profilu a pro uzavřené i otevřené profily. Jak je to ale z pohledu českého jazyka? Uděláme si tedy výlet do historie...
Celý článek
14.03.2016
V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou správné zásady konstrukce pro žárové zinkování - jak připravit konstrukci pro zinkování, čemu se vyhnout a na co pamatovat při výrobě.
Celý článek