+420 777 077 930

Ocel v architektuře: čerpací stanice Helios House

Čerpací stanice v kalifornském Los Angeles s futuristickým vzhledem je dalším architektonickým okénkem v seriálu Ocel v architektuře. Pod názvem Helios House se skrývá originální designová čerpací stanice, která na první pohled zaujme pláštěm z nerezové oceli.

Helios House

Čerpací stanice budoucnosti je první čerpací stanicí v USA s ekologickým certifikátem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Byla navržena a realizována architektonickým studiem Office dA v letech 2006 - 2007. Na první pohled zaujme střechou a pláštěm vyrobeným z trojúhelníků z recyklovatelné nerezové oceli. 90 solárních panelů na povrchu stavby snižuje energetickou náročnost budovy o 16 %.

Plášť z nerezové oceli

Image 1

Solární panely snižují energetickou náročnost

Image 2

Na povrchu pláště je vysazená tráva, čímž se snižuje potřeba mechanického vytápění a chlazení. Klenby střechy sbírají děšťovou vodu, která je využívána pro potřeby provozu stanice. Po celé stavbě jsou instalovány LED světla, která rovněž snižují energetické nároky. Fotobuňky a časovače dokáží nastavit využití solární energie podle denní doby a množství světla, aby bylo co nejefektivnější. Zdi jsou vyplněny dřevem a bambusem. Koupelnová umyvadla jsou z recyklovatelných hliníkových materiálů a na dlažbu bylo využito recyklovatelné sklo.

LED světla snižují energetické nároky

Image 4

Klenby střechy sbírají děšťovou vodu

Image 5

foto: Eric Staudenmaier, zdroje: JODIDIO, Philip. Green architecture now!: Grüne Architektur heute! = L'architecture verte d'aujourd'hui!. Köln: Taschen, c2009, Architizer.com, Wikipedia.org, www.nadaaa.com, text: redakce

Čerpací stanice Helios House

Image 3 Image 7 Image 6 Image 9 Image 10

Office dA | Nader Tehrani (1963)

Image 11

Země USA (Kalifornie)
Město Los Angeles
Výstavba 2006 - 2007
Plocha 975 m2
Klient Ogilvy & Mather
Cena nezvěřejněna
Spolupracovali Monica Ponce de Leon


HUTNÍ MATERIÁLY | E-SHOP

Image 12

  • Související články
  • Související produkty
26.07.2016
Představujeme cenově dostupné bydlení Little Ajax poblíž Aspenu v americkém Coloradu. Čtrnáct obytných domů pochází od architekta Petera Glucka. Podél celého komplexu se táhne pozinkované zábradlí s dřevěnými madly.
Celý článek
20.07.2016
Kampus technické univerzity Petronas uprostřed malajsijské džungle spojuje přírodu a moderní materiály. Hlavním znakem komplexu budov jsou střechy ve tvaru půlměsíců (znak v národní vlajce) podepřené ocelovými sloupy.
Celý článek
11.07.2016
Ocelové nosníky, nerezové a recyklovatelné materiály, spousta stromů a zeleně umístěných v patrech trojdílného komplexu - představujeme Vám Ecoboulevard ve Vallecas ve Španělsku. Pavilony madridského bulváru mají přes 25 tis. m2.
Celý článek
Ochrana osobních údajů