+420 777 077 930

Ocel v architektuře: Centrála charitativní nadace Heifer

Hlavní budova dobročinné organizace Heifer International je jedním z nejlepších příkladů zelených projektů  v USA šetrných k přírodě a zároveň stavbou s využitím železa a hliníku v souladu s přírodními materiály.

Centrální budova světové dobročinné organizace Heifer

Image 1

Mezinárodní charitativní organizace Heifer se zabývá bojem se světovým hladomorem či chudobou. Funguje na principu spojení komunit, které jsou schopné přispět k tomuto boji v oblasti zemědělství i obchodu. Více o organizaci na Heifer.org.

Ocelové nosníky podepírající střechu

Image 4

Z hlediska architektury je hlavní budova Heifer International postavena na principu využitelnosti solární energie, dešťové vody a maximálního snížení odpadních látek. Při stavbě bylo využito ocelových nosníků a hliníkových a nerezových materiálů na střechu v kombinaci s prosklenými plochami a nerezovým zábradlím po obvodu budovy a v interiéru.

Nerezové zábradlí v kombinaci s prosklenými plochami

Image 13

Stavba z dílny architektonického studia Polk Stanley Rowland Curzon Porter patří mezi deset nejlepších zelených projektů (získala ceny AIA / COTE) ve Spojených státech. Projekt obdržel také platinové ocenění USGBC LEED za udržitelnou stavbu z hlediska životního prostředí.

Nerezové zábradlí v interiéru centrály Heifer

Image 12

"Konstrukční sloupy ve tvaru stromů reprezentují symbiózu mezi okolní přírodou a stavbou vytvořenou člověkem," vysvětlují svůj záměr architekti z Polk Stanley Wilcox. "Na mých cestách po světě vznikla všechna důležitá rozhodnutí mezi lidmi u kulatého stolu, kde jsou si všichni rovnocenní," dodává k průběhu vzniku stavby Dan West, který nadaci Heifer International v roce 1944 založil.

Konstrukční sloupy ve tvaru stromů

Image 3

foto: Timothy Hursley | zdroje: JODIDIO, Philip. Green architecture now!: Grüne Architektur heute! = L'architecture verte d'aujourd'hui!. Köln: Taschen, c2009, Heifer.org, Wikipedia.org, Polkstanleywilcox.com | text: redakce

Heifer International World Headquarters

Image 9 Image 2 Image 5 Image 6 Image 7

Polk Stanley Wilcox Architects

Image 10

Země USA
Město Little Rock (Arkansas)
Výstavba 2004 - 2006
Plocha 9 105 m2
Klient Heifer International
Cena 17,9 miliónů dolarů
Ocenění 2009 - Award of Excellence
2008, 2007, 2006 - AIA Honor (Member) Award
2008 - Alumni Design Award
2007 - AIA Top 10 Green Projects (COTE)
2007 - AISC (Národní cena za ocelovou konstrukci)
2007 - Arkansas Chapter Honor Award


HUTNÍ MATERIÁLY | E-SHOP

Image 11

  • Související články
  • Související produkty
24.08.2016
Rekonstrukce a rozšíření Akademie věd v Kalifornii je ukázkou zasazení architektury do přírody. Moderní nerezové prvky, ocel a sklo v kombinaci se vzdušností přírodních prostor jsou pastvou pro všechny návštěvníky a stavba si právem vysloužila ocenění LEED pro ekologickou architekturu.
Celý článek
10.08.2016
Čerpací stanice v kalifornském Los Angeles s futuristickým vzhledem je dalším architektonickým okénkem v seriálu Ocel v architektuře. Pod názvem Helios House se skrývá originální designová čerpací stanice, která na první pohled zaujme pláštěm z nerezové oceli.
Celý článek
26.07.2016
Představujeme cenově dostupné bydlení Little Ajax poblíž Aspenu v americkém Coloradu. Čtrnáct obytných domů pochází od architekta Petera Glucka. Podél celého komplexu se táhne pozinkované zábradlí s dřevěnými madly.
Celý článek
20.07.2016
Kampus technické univerzity Petronas uprostřed malajsijské džungle spojuje přírodu a moderní materiály. Hlavním znakem komplexu budov jsou střechy ve tvaru půlměsíců (znak v národní vlajce) podepřené ocelovými sloupy.
Celý článek
11.07.2016
Ocelové nosníky, nerezové a recyklovatelné materiály, spousta stromů a zeleně umístěných v patrech trojdílného komplexu - představujeme Vám Ecoboulevard ve Vallecas ve Španělsku. Pavilony madridského bulváru mají přes 25 tis. m2.
Celý článek
28.06.2016
Dalším projektem, při jehož stavbě bylo využito hutních materiálů jako např. ocelových nosníků, je kancelářský komplex Westraven v Utrechtu. V roce 2009 za ni získali její autoři ze studia Capezed ocenění za nejlepší holandskou stavbu roku.
Celý článek