+420 777 077 930

Ocel v architektuře: Akademie věd v Kalifornii

Rekonstrukce a rozšíření Akademie věd v Kalifornii je ukázkou zasazení architektury do přírody. Moderní nerezové prvky, ocel a sklo v kombinaci se vzdušností přírodních prostor jsou pastvou pro všechny návštěvníky a stavba si právem vysloužila ocenění LEED pro ekologickou architekturu.

Rekonstrukce a  výstavba Akademie věd v San Fransiscu 

Image 1

Známý italský architekt Renzo Piano byl v roce 2005 pověřen rekonstrukcí a rozšířením kalifornské Akademie věd a svého úkolu se zhostil výtečně. Práce trvaly tři roky, ale výsledek za $370 miliónů stojí zato - planetárium, akvárium, muzeum přírodní historie, výzkumné středisko - to vše pod jednou střechou, kterou drží ocelové nosníky a po celé délce je lemována nerezovým zábradlím.

Konstrukce z nerezových trubek pod prosklenou střechou

Image 10 Image 9

Živá střecha z místních travin a květin o ploše více než 10 000 m2 snižuje teplotu uvnitř budovy o zhruba 6 oC a systém pro sběr dešťové vody zajišťuje jí každoročně zajistí okolo
13 500 m3. Pod prosklednou částí střechy uvnitř stavby je umístěna konstrukce z nerezových trubek připomínající síť, na které je umístěno osvětlení interiéru doplňující přirozené světlo proudící do budovy skrz prosklenou plochu.

Nerezové zábradlí podél expozice deštného pralesa

Image 11

Fotovoltaické články částečně pokrývají spotřebu energie

Image 7

Komplex Akademie věd je zároven částečně energeticky soběstačný díky 6 000 fotovoltaických článkům umístěných na skleněném baldachýnu. Díky tomu pokryje více než 10 % energetické spotřeby a zároveň nabízí vizuální atrakci návštěvníkům procházejícím pod solárními panely. Pocit vzdušnosti vyvolávají štíhlé sloupy, zatímco trvalost a přírodní materiály připomíná pohledový beton podlah.

Štíhlé sloupy vyvolávají pocit vzdušnosti

Image 4

"Muzea obvykle nejsou transparentní, ale uzavřená. Tady jsme uprostřed parku navrhovali muzeum přírodní historie, to byly dvě zásadní věci pro formování konceptu návrhu. Kladli jsme důraz na jejich propojení a provázání, jak jen to bylo možné," uvedl k rekonstrukci Akademie v San Fransiscu devětasedmdesátiletý Piano, jenž byl v roce 1998 oceněn prestižní Pritzkerovou cenou za architekturu a v roce 2006 vybrán magazínem TIME mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

foto: Nic Lehoux, Cirone Musi, zdroje: JODIDIO, Philip. Green architecture now!: Grüne Architektur heute! = L'architecture verte d'aujourd'hui!. Köln: Taschen, c2009, Archiweb.cz, Wikipedia.org, Architecturaldigest.com, Renzo Piano, text: redakce

The California Academy of Sciences

Image 8 Image 2Image 6 Image 5 Image 3

RPBW | Renzo Piano (1937)

Image 15

Země USA
Město San Fransisco (Kalifornie)
Výstavba 2005 - 2008
Plocha 74 322 m2
Klient California Academy of Sciences
Cena 370 miliónů dolarů
Spolupracovali Gordon H. Chong, Partners Architects, San Fransisco
Ocenění 2006 - Enviromental Award
2005 - Holcim Award pro S. Ameriku v kat. udržitelné stavby


HUTNÍ MATERIÁLY | E-SHOP

Image 13

  • Související články
  • Související produkty
10.08.2016
Čerpací stanice v kalifornském Los Angeles s futuristickým vzhledem je dalším architektonickým okénkem v seriálu Ocel v architektuře. Pod názvem Helios House se skrývá originální designová čerpací stanice, která na první pohled zaujme pláštěm z nerezové oceli.
Celý článek
26.07.2016
Představujeme cenově dostupné bydlení Little Ajax poblíž Aspenu v americkém Coloradu. Čtrnáct obytných domů pochází od architekta Petera Glucka. Podél celého komplexu se táhne pozinkované zábradlí s dřevěnými madly.
Celý článek
20.07.2016
Kampus technické univerzity Petronas uprostřed malajsijské džungle spojuje přírodu a moderní materiály. Hlavním znakem komplexu budov jsou střechy ve tvaru půlměsíců (znak v národní vlajce) podepřené ocelovými sloupy.
Celý článek
11.07.2016
Ocelové nosníky, nerezové a recyklovatelné materiály, spousta stromů a zeleně umístěných v patrech trojdílného komplexu - představujeme Vám Ecoboulevard ve Vallecas ve Španělsku. Pavilony madridského bulváru mají přes 25 tis. m2.
Celý článek
28.06.2016
Dalším projektem, při jehož stavbě bylo využito hutních materiálů jako např. ocelových nosníků, je kancelářský komplex Westraven v Utrechtu. V roce 2009 za ni získali její autoři ze studia Capezed ocenění za nejlepší holandskou stavbu roku.
Celý článek
21.06.2016
Představujeme Vám vybrané světové architektonické památky. Od průmyslových budov, přes veřejné stavby po soukromé vily. Spojujícím prvkem představených staveb bude ocel a další hutní materiály. Inspirujte se světovou architekturou.
Celý článek
Ochrana osobních údajů