+420 777 077 930

Montáž a kompletace posuvných bran

Postup kompletace a montáže je u bran o různých velikostech totožný. Např. v České republice se nejvíce realizují brány o délce průjezdu do 5 m.

Vybetonování základu

Prvním úkonem pro montáž posuvných bran je vybetonování základu do nezámrzné hloubky, po celé délce průjezdu a v té samé míře do strany, kam se brána bude posouvat. Např. při průjezdu 4 m potřebujete 8 m kolejnice. Nezámrzná hloubka činí min. 0,8 m, ve vysokohorských oblastech min. 1 m. Do vyzrálého betonu ukotvíme šínu pomocí ocelových hmoždinek.

Šína ANGULA
Image 11
Šína FLOOR
Image 13
Šína OMEGA
Image 15

Nedílnou součástí posuvných bran jsou ložiskové kladky, které se vyrábějí o různých nosnostech a typech např. pro zapuštění do jeklu, k přišroubování nebo navaření. Nosnost dvou kladek se sčítá a definuje celkovou možnou hmotnost brány.

Kladka 80 mm 827 PCO
Image 7
Kladka 80 mm 820 V
Image 9

Výroba rámu brány

Pro výrobu rámu brány se nejběžněji používá jekl o rozměrech 60 x 40 nebo 60 x 50 mm. Do svařeného rámu připevníme mírně od krajů dvě příslušné kladky.
Na protější sloupek, kam se brána bude zavírat, se shora upevní horní doraz 50 S, který je kompatibilní pro různé šířky jeklů nebo-li rámů. Použitím horního dorazu se také řeší stabilita celé brány v otevřeném i zavřeném stavu.

Vyřešení horního vedení

Posledním úkonem je vyřešení horního vedení, aby se brána, na kterou působí povětrnostní vlivy, shora nenaklápěla. Pokud je brána zhotovená z rovného svařeného rámu s vnitřní výplní, můžete použít vedení 2 RP, které se upevní nad pojezdové vozíky ke zdi nebo ke sloupku. Toto vedení je vyrobené ve tvaru písmene U o rozměrech 145 x 100 x 3 mm a jeho součástí jsou dvě otočné nylonové rolny, které jsou umístěné naproti sobě a rozteč mezi nimi lze pro jekly o různých rozměrech nastavovat. Do vedení se mezi dvě rolny navede rám brány a díky tomu se dá snadno posouvat a udržuje horní stabilitu. Pokud se brána zhotoví s vnějšími plaňkami nebo s okrasnými prvky, které rám shora přesahují, je nutné na horní jekl svařeného rámu z vnitřní strany přivařit L nebo U profil. Před pojezdové vozíky se připevní malý sloupek s horní rolnou, která se navede do L nebo U profilu a její pomocí se brána snadno posouvá. Zároveň je tímto způsobem vyřešená i horní stabilita.

Horní vedení
Image 4
Ukázka z realizace horního vedení u posuvné brány
Image 16

Otevírání a zamykání bran

Posuvné brány se otevírají buď ručně, kde se používá pro uzamknutí zadlabací, hákový zámek, který je odolný vůči nárazům, nebo pomocí elektrických pohonů. Varianta použití elektrického pohonu je v tomto případě nejlepším a velice pohodlným řešením.

text a foto: redakce

Výčet možných komponentů
Šína k přišroubování FLOOR O profil
Šína k přišroubování ANGULA V profil
Šína k zabetonování OMEGA O profil (v praxi je nejvíce používaná varianta šíny FLOOR z důvodu snadného přejezdu a připevnění)
Kladky různých typů a zátěží 2x
Horní vedení 2 RP 1x
Horní doraz 50 S 1x

Šína FLOOR | OBJEDNAT v E-SHOPU 

Image 12

Šína ANGULA | OBJEDNAT v E-SHOPU

Image 10

Šína OMEGA | OBJEDNAT v E-SHOPU

Image 14

Kladky | OBJEDNAT v E-SHOPU

Image 5 Image 6

Horní vedení | OBJEDNAT v E-SHOPU

Image 3

Horní doraz | OBJEDNAT v E-SHOPU

Image 2
  • Související články
  • Související produkty
12.04.2016
Jekl / jäkl vyjadřuje profesní název pro železo ve tvaru obdélníkového nebo čtvercového profilu a pro uzavřené i otevřené profily. Jak je to ale z pohledu českého jazyka? Uděláme si tedy výlet do historie...
Celý článek
11.02.2016
Postup kompletace a montáže je u bran o různých velikostech totožný. Např. v České republice se nejvíce realizují brány o délce průjezdu do 5 m. Kit, který tomu odpovídá, je do max. šířky průjezdu 6 m a max. váhy brány 450 kg.
Celý článek
17.12.2015
Zábradlí je v podstatě definováno jako konstrukce, jejíž hlavní funkcí je zajistit bezpečnost na místech, kde by mohlo být ohroženo zdraví člověka. Proto by tento bezpečnostní prvek neměl nikdo podcenit a zabezpečit tak své schodiště, lávku, balkón, terasu atd. bezpečnou a schválenou ochrannou. Společnost Dama si zakládá na spokojenosti a bezpečnosti svých zákazníků, proto se při navrhování každého zábradlí řídíme platnými normami. Držíme se taktéž nových trendů, proto u nás naleznete jak nerezové zábradlí všech různých tvarů, tak i skleněné, které zajistí jak Vaši bezpečnost, tak estetiku. Protože je pro nás vaše spokojenost a bezpečnost na prvním místě, při výstavbě ochranného zábradlí se řídíme normou ČSN 74 3305.
Celý článek
Ochrana osobních údajů