+420 777 077 930

Jazykové okénko: imbus nebo inbus?

Imbusový klíč je název pro šestihranný klíč určený pro utahování imbusových šroubů. Jistě se mnozí z Vás setkali také s termínem inbus. Jak je to tedy z pohledu českého jazyka?

 V minulém díle našeho jazykového okénka jsme si povídali o užití výrazu jekl / jäkl v českém jazyce. Nyní se podíváme na zoubek imbusu, protože se jistě mnozí z Vás setkali s termínem inbus. Jak je to tedy gramaticky s psaním tohoto šestihranného klíče?

Klíče imbus

Image 1

Historie - INBUS, ALLEN , UNBRAKO

Stejně jako tomu bylo u jeklů, i slovo inbus je německého původu. Souvisí s něměckým výrobcem Innensechskantschlüssel der Firma Bauer und Schaurte (Technik), přeloženo jako vnitřní-šesti-hranný-šroub. Firma Bauer & Schaurte vynalezla tento klíč v roce 1936. V USA byl šestihranný klíč na trhu označován Allen key podle společnosti Allen Manufactoring Company z Hartfordu (od r. 1943). Ve evropských státech, které nehovořili anglicky, se klíč nazýval Unbrako - od r. 1911 firmou SPS Technologies - a nesprávně psán Umbrako. Měli bychom tedy psát inbus nebo imbus?

Používáno od ...  Výraz Firma Používán v ... Podle názvu ...
1936 Inbus Bauer & Schaurte Evropě INnensechskantschlüssel der Firma Bauer Und Schaurte
1943 Allen key Allen Manufacturing Company USA ALLEN
kontinuálně Unbrako key SPS Technologies anglicky nehovořících evropských zemích UNBRAKO

Změna hlásek v hovorovém jazyce

K hláskové změně pro jednodušší výslovnost z písmena "n" na "m" došlo již v hovorové němčině. Ta se logicky přenesla nejen do hovorové češtiny, ale také ruštiny, maďarštiny nebo polštiny. Artikulační změna z nb na mb je v českém jazyce běžná - např. slova Pámbů, hamba nebo bombón.

Sada imbusových klíčů s kuličkou

Image 5

Inbus / imbus ve slovnících a normách...

Pravopisná podoba slova imbus není kodifikována - slovo není uvedeno ani např. v Pravidlech českého pravopisu ani v Novém akademickém slovníku cizích slov. Jde totiž o slovo nespisovné, profesní. Technický naučný slovník a ČSN 021143.57 uvádějí: šroub s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem. Přesto je slovo imbus pro širokou veřejnost dobře známé a srozumitelné.

Z výše uvedeného vyplývá, že profesní výraz imbus kopíruje výslovnost slova inbus a má poměrně velkou šanci na kodifikaci. Je to obvyklé a svědčí o tom i stejný případ jako u slov jekl / jäkl nebo letlampa / pájecí lampa.

Sada imbusových klíčů s kuličkou

Image 9

text a foto: redakce idama.cz, zdroje: www.ujc.cas.cz, cs.wikipedia.org, pravopisne.cz

 Imbus / inbus ...

... je profesní název pro nástroj šestihranného profilu, který je určený k utahování šroubů s hlavou s vnitřním šestihranem, vypadá obvykle jako tyčka ohnutá do pravého úhlu, ale může být i na šroubováku.

Sada klíčů imbus

Image 4

Sada klíčů imbus v pouzdru

Image 8

Sada klíčů imbus na kroužku

Image 2

Sada klíčů imbus na přívěsku

Image 3

Hlavice s imbusem

Image 7

Bity na imbus

Image 6
  • Související články
  • Související produkty
Ochrana osobních údajů