+420 777 077 930

Dne 28. září máme zavřeno - Den české státnosti

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že 28. září 2016 budou naše pobočky v Praze 10 a Praze 8 zavřeny. Objednávat můžete přes e-shop. Děkujeme za pochopení. Státní svátek - Den české státnosti - připomíná smrt sv. Václava.

Česká republika bude 28. září 2016 slavit svůj nejmladší státní svátek (od r. 2000) - Den české státnosti. V tento den se staly dvě významné historické události spojené se smrtí. 28. září 935 byl svým bratrem Boleslavem zavražděn patron českého státu Přemyslovec kníže Václav (nar. okolo r. 907, panoval od r. 925) a v roce 995 Boleslavův syn Boleslav II. Pobožný zařídil vyvraždění znepřáteleného rodu Slavníkovců. Druhý čin měl za následek uchování sjednoceného českého státu.

Základy slavníkovského kostela v Libici

Image 2

Vraždění ve státním zájmu

Prolitá krev Slavníkovců Václavovým synovcem Boleslavem II. Pobožným v roce 995 znamenala definitivní sjednocení českého státu. Příkaz byl vydán kvůli obavám z mocenské konkurence pražského biskupa Vojtěcha Slavníkovce. Přemyslovská vojska vyvraždila celý rod včetně starců, žen a dětí ve slavníkovském centru v Libici nad Cidlinou. Nesměl zůstat žádný dědic. Obětem nepomohl ani útěk na svatou půdu kostela. Raný středověk, a nejen v Čechách, byl už takový...


Patron českých zemí

Socha sv. Václava od J. V. Myslbeka

Image 1

Smrt sv. Václava se podle pramenů stala při ranní cestě na křtiny Boleslavova syna do Staré Boleslavi, kam byl Václav pozván. Svým bratrem a jeho čtyřmi pochopy byl kvůli své zahraniční politice a Boleslavovým nárokem na trůn ubodán před kostelem sv. Kosmy a Damiána. Bratrovražda se stala mučednickou smrtí a kult třetího přemyslovského knížete postupně  sílil, což začátkem 11. století vedlo k jeho svatořečení pražským biskupem.

Kult sv. Václava výrazně podpořil také poslední Přemyslovec Karel IV., když nechal vyrobit korunovační klenoty se svatováclavskou korunou a po českém patronovi nechal vysvětit kapli v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Svatý Václav patří vedle Cyrila, Metoděje a sv. Prokopa mezi nejvlivnější šiřitele křesťanství v českých zemích - nechal stavět kostely a povolával kněží z křesťanských zemí.

"Svatý Václave, nedej zahynout nám i budoucím"

Osoba sv. Václava je spojena se zajímavou pověstí, podle které spí v hoře Blaník se svými rytíři a české zemi přijde na pomoc, až bude nejhůř. Legendy se šířily nejen v českých zemích, ale i za hranicemi. Dle pověstí zavedl sv. Václav také tradici pěstování vína.
Ostatky Václava I. jsou uchovány v kostele sv. Víta, který nechal sám založit.

Svatováclavský chorál

V kapli katedrály sv. Víta se nachází jeho nejznámější socha od sochaře Petra Parléře. Další socha od J. V. Myslbeka byla v roce 1913 umístěna v Praze v horní části dnešního Václavského náměstí. Její vyobrazení můžeme najít rovněž na současné dvacetikorunové minci s úryvkem Svatováclavského chorálu: "Svatý Václave, nedej zahynout nám i budoucím"...

zdroje: Wikipedia, ČT24, HBL.cz, Art.ihned.cz | text a foto: redakce idama.cz

  • Související články
  • Související produkty