+420 777 077 930

Dne 17. 11. máme zavřeno - Den boje za svobodu a demokracii

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že ve státní svátek 17. listopadu 2016 budou pobočky v Praze 10 a Praze 8 zavřeny. Objednávky lze provést přes e-shop. Děkujeme za pochopení.

Ve státní svátek 17. listopadu si připomínáme dvě důležité události v našich dějinách. První je spojena se začátkem 2. světové války, když rok po jejím vypuknutí byly v roce 1939 uzavřeny nacisty české vysoké školy. Druhá událost se váže k novodobým dějinám, konkrétně k revolučnímu roku 1989. Tehdy došlo k násilnému potlačení studentských demonstrací na Národní třídě, což následně vyústilo v pád komunistického režimu.

Nacistická okupace a protesty studentů v r. 1939

Plán obsazení ČSR Německem (1939)

Image 8

Událostem v roce 1939 předcházely demonstrace k výročí vzniku ČSR dne 28. října. Akce byla ukončena policií i německými jednotkami SS, postřeleni přitom byli učeň Václav Sedláček a student Lékařské fakulty UK Jan Opletal. Oba na následky zranění zemřeli. Po Opletalově pohřbu 15. listopadu nařídil německý říšský kancléř Adolf Hitler potlačit všechny další projevy protestů silou.

Dne 17. listopadu nechal vůdce nacistického Německa uzavřít vysoké školy a popravit devět českých vysokoškoláků -  J. Adamce, J. Černého, M. Frauwirtha, J. Klímu, B. Koulu, J. Matouška, F. Skorkovského, V. Šaffránka a J. Weinerta. Přes tisíc dalších studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. 17. listopad byl v roce 1941 v Londýně vyhlášen rovnež jako Mezinárodní den studenstva.

O půl století později...

Demonstrace na Václavském náměstí (1989)

Image 1

O 50 let později v roce 1989 došlo studenty pražských vysokých škol k připomínce nacistických represí. Akce postupně přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu. Z Albertova se dav přesunul na Vyšehrad ke hrobu K. H. Máchy, kde měla být akce oficiálně ukončena. Část studentů se vydala na Václavské náměstí, ale díky policejním blokádám skončila na Národní třídě, kde byla policejním kordonem zastavena. Při cestě zpět k Národnímu divadlu došlo k násilnému střetu a část studentů byla v tzv. únikových "uličkách" brutálně zbita. 

Násilné rozptýlení demonstrace strhlo v následujích dnech aktivizaci občanů, kteří vyjadřovali podporu studentům. Na vysokých školách vznikaly stávkové výbory, přidala se divadla, lidé začali demonstrovat i mimo hlavní město. Vedení strany postupně ztratilo podporu těch, na které se odvolávalo desítky let - pracujícího lidu. Vzniklo protikomunistické hnutí Občanské fórum v čele s Václavem Havlem, který se po 41 letech stal 29. prosince 1989 prvním nekomunistickým prezidentem a zasadil se spolu s dalšími členy o nastolení parlamentní demokracie.

text a foto: redakce iDama.cz, zdroj: Wikipedia.org 

  • Související články
  • Související produkty