+420 777 077 930

Čína zavádí cla na výrobky z elektrooceli z EU

Čína, která sama podle západních výrobců zaplavuje trh levnou ocelí, kontruje a zavádí clo na výrobky z elektrooceli z EU, Japonska a Jižní Koreje. Cla se pohybují od 37,3 do 46,3 % a mají platit pět let. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Až 46% cla na dovoz elektrooceli

Čínská vláda se rozhodla kvůli podezření z dumpingu uvalit cla na dovoz elektrooceli ze zemí EU, Japonska a Jižní Koreje. Elektroocel je ocel vyrobená v elektrické ocelářské obloukové nebo indukční peci. Má nízký obsah fosforu a síry a obsahuje jen velmi málo nečistot. Využití elektrooceli je hlavně při výrobě velkých generátorů a elektrických transformátorů.

Nadprodukce oceli a snižující se poptávka na čínském trhu

Čína je největším výrobcem oceli na světě. Nadprodukce a snižující se poptávka na domácím trhu nutí Peking ocel vyvážet do zahraničí. Vývoz čínské oceli vzrostl podle odhadů o téměř 20 procent na 112 mil. tun. V důsledku toho podle některých firem z Evropy a USA dochází k deformaci trhu kvůli prodeji oceli za dumpingové ceny. EU i Spojené státy uvalily proto na čínskou ocel vysoká cla již v květnu. Čína tato obvinění odmítla s tím, že její ocelárny jsou efektivnější a mají nižšší náklady než zahraniční konkurenti.

Udělení statutu tržní ekonomiky Číně?

Skoro polovina z 500 dotázaných českých podnikatelů je proti udělení statutu tržní ekonomiky Číně. Třetina souhlasí a třetina nemá názor. Výzkum provedla Česká národnní banka. Hlavní obavou je právě snížení antidumpingových cel. Evropská komise jako jednatel společné obchodní politiky zatím legislativní návrhy možných změn základního antidumpingového nařízení nepředložila. Česká vláda odložila projednávání možného přiznání statutu Číně na září.

zdroj: ČTK, Reuters, text a foto: redakce

  • Související články
  • Související produkty
30.05.2016
Spojené státy uvalily v pátek na čínskou nerezovou ocel antidumpingová a antisubvenční cla ve výši 450 %. USA tímto krokem bojují proti levným dovozům. Čína v reakci na tento krok obvinila USA, že brání obchodu.
Celý článek
15.05.2015
Evropská komise uvalí předběžná antidumpingová cla na dovoz za studena válcované oceli z Ruska ve výši až 26 % a Číny až 16 %.
Celý článek
30.04.2015
Světová produkce nerezové oceli se v loňském roce zvýšila o 8,3 % na nový rekord 41,7 miliónu tun a překročila tempo růstu poptávky. Nejvíce k růstu přispěla Čína, produkce ale rostla ve všech částech světa kromě střední a východní Evropy.
Celý článek