+420 777 077 930

České ocelářské firmy varují: Čína nás zničí!

Proti čínskému dovozu oceli se výrazně ohrazují i tři největší ocelářské firmy v České republice - ArcelorMittal, Třinecké železárny a Vítkovice Steel. Jde jim zejména o zamítnutí udělení statutu tržní ekonomiky Číně a pevnější ruku při jednání s EU.

"Je ohroženo až 15 tisíc pracovních míst v hutních podnicích a až 45 tisíc navázaných pracovních pozic," řekl k tématu pro deník Právo vládní zmocněnec Jiří Cienciala při jednání firem a odborů. Pokud bychom jen čekali, jak to dopadne, mohou problémy nastat už v lednu 2017," dodal zástupce vlády.

Antidumpingová cla na dovoz oceli mohou být omezena

Již v květnu tohoto roku jsme Vás informovali, že na čínský dovoz oceli udělily antidumpingová cla USA i Evropská unie. To by se však od konce roku 2016 mělo změnit. Pokud totiž Čína získá koncem roku statut tržní ekonomiky díky protokolu přistoupení k Světové obchodní organizaci (WTO) z roku 2001, možnost uvalovat tato cla bude významně omezena. V červenci zase zavedla jako protireakci cla vůči EU Čína.

"Evropská unie v otázce udělení tržního statutu Číně páchá sebevraždu, i když se tváří, že jde o velké vítězství v zájmu nás všech," varuje Jan Rafaj z ArcelorMittal. "Čína nás umí nahradit všechny a do 10 let bude umět všechno," přidal na setkání firem a odborů s vládním zmocněncem Česlav Marek z Třineckých železáren. "Zatímco v USA zavedou cla během týdnů, v EU jsou to měsíce i rok," připomněl Dmitrij Ščuka z Vítkovice Steel.

Souboj s ocelovým hegemonem

Image 1

V roce 2015 vyrobily čínské ocelárny přes polovinu světové produkce oceli - zhruba 804 miliónů tun. Čína vyvezla za své hranice 112 miliónů tun. Podle dostupných informací se čínská ocel vyrábí za neekologických podmínek. Od roku 2000 Čína zvýšila výrobu oceli až osmkrát! Do téměř neotřesitelné pozice se země za velkou zdí dostala přitom v průběhu posledních 15 let.

Nízké platy tamních dělníků však nejsou hlavní příčinou pro bezkonkurenční ceny exportované oceli. "Podle kritiků není čínské zboží levné proto, že by ho Číňané dokázali ve stejné kvalitě vyrobit s nižšími náklady, ale proto, že na rozdíl od západních sousedů se tamní vývozci mohou spolehnout na přímou či nepřímou pomoc státu," připomněl pro Hospodářské noviny redaktor Ekonomu Filip Sýkora, že vláda říše středu část podniků včetně oceláren přímo ovládá.

Nepodcenit!

"Nevím, jak bychom se proti takovému návalu oceli mohli bránit," uvedl Cienciala. "Od ledna má platit něco nového a nikdo neviděl sadu nového nastavení," poukázal na jeden z problémů Rafaj. Postup zaměstnavatelů je podporován odboráři ze všech tří největších moravskoslezských oceláren. "Jde o ochranu pracovních míst a ocelářství v kraji i ČR. Uděláme maximum," dodal Roman Bečica z odborů ArcelorMittal. Pokud by totiž byla problematika dovozu čínské oceli podceněna, moravskoslezský kraj by situaci nemusel zvládnout.

zdroj: Právo, Novinky.cz, Hospodářské noviny, WTO | text a foto: redakce

  • Související články
  • Související produkty
27.07.2016
Čína, která sama podle západních výrobců zaplavuje trh levnou ocelí, kontruje a zavádí clo na výrobky z elektrooceli z EU, Japonska a Jižní Koreje. Cla se pohybují od 37,3 do 46,3 % a mají platit pět let. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Celý článek
30.05.2016
Spojené státy uvalily v pátek na čínskou nerezovou ocel antidumpingová a antisubvenční cla ve výši 450 %. USA tímto krokem bojují proti levným dovozům. Čína v reakci na tento krok obvinila USA, že brání obchodu.
Celý článek
02.02.2016
Po výbuchu v ocelárně Aichi Steel 8. ledna 2016 přeruší automobilka Toyota kvůli nedostatku oceli na šest týdnů výrobu. Japonská společnost to oznámila v pondělí.
Celý článek
17.09.2015
České výrobky z oceli jdou letos na odbyt, prodej vzrostl o 6,7 %. Na růstu má podíl jak domácí výroba tak import ze zahraničí. Celosvětově dochází kvůli stabilizaci výroby v Číně k poklesu výroby oceli.
Celý článek
15.05.2015
Evropská komise uvalí předběžná antidumpingová cla na dovoz za studena válcované oceli z Ruska ve výši až 26 % a Číny až 16 %.
Celý článek
30.04.2015
Světová produkce nerezové oceli se v loňském roce zvýšila o 8,3 % na nový rekord 41,7 miliónu tun a překročila tempo růstu poptávky. Nejvíce k růstu přispěla Čína, produkce ale rostla ve všech částech světa kromě střední a východní Evropy.
Celý článek
Ochrana osobních údajů